Riigikohtu otsus, mis puudutab metsaraie lubade andmise õiguspärasust, heidab valgust mitmele olulisele küsimusele Eesti keskkonnaõiguses. Analüüsin Riigikohtu 10.06.2024 seisukohti otsuses nr 3-21-2074 ning arutlen veidi, keskendudes kaebeõigusele, rohevõrgustiku rollile ja keskkonnahäiringute hindamisele. Leian, et need teemad on tänapäeval olulisemad kui kunagi varem. Kaebeõigus ja isiklik puutumus: kellel on õigus vaidlustada? Kolleegium on kinnitanud, et kaebeõiguse…
Artikkel on koostatud kommentaarina Riigikohtu 18.12.2024 otsusele asjas nr 3-21-1658 (Eleri Lopp-Valdma, Kose valla Loodusseltsi ja Aivar Pohlaku kaebus Kose Vallavolikogu 22. juuni 2021. a otsuse nr 284 „Kose valla üldplaneeringu kehtestamine“ tühistamiseks) Eesti planeerimispraktikas tõusevad ikka ja jälle esile rohevõrgustiku ja metsamajanduse teemad. Värske Riigikohtu halduskolleegiumi seisukoht toob taas esile tasakaalu otsimise keerukuse kohalike omavalitsuste ja riiklike huvide…
*Artikkel avaldati 01.11.2024 ERR-i internetiportaalis* Euroopa Liit näeb tulevikku fosforiidi kaevandamises EL-i territooriumil ning Eesti on välja töötamas eelnõud, mis mh Euroopa Liidu õigusele viidates soovib lihtsustada fosforiidi kaevandamist, kirjutab Kaspar Kaljurand. Kirjutasin ERR-i portaalis ilmunud arvamusloos “Riik vaeb rahva vastu uut fosforiidisõda”, et riigil on küpsemas konkreetne plaan hakata Rakvere vallas kaevandama fosforiiti. Minu…
*Artikkel avaldati 01.07.2024 ERR-i internetiportaalis* Riigil on küpsemas konkreetne plaan hakata Rakvere vallas kaevandama fosforiiti. Praegu näib, et plaan kahjustaks ebaproportsionaalselt piirkonna elu- ja looduskeskkonda ning riivaks kohaliku omavalitsuse õigust ise enda territooriumil toimuva üle otsustada. Senises diskussioonis on paraku mitmed olulised teemad jäetud avamata, kirjutab Kaspar Kaljurand. Mina olen liiga noor, et mäletada 80-ndate…
*artikkel avaldati 04.02.2021 Eesti Päevalehes* Hiljuti uudiskünnise ületanud Irja Lutsari kiusamise ning PERH-i ülemarsti Peep Talvingu ründamise juhtumid viitavad märksa laiemale probleemile. Möödunud nädalal arvas üks Tallinnas tegutsev jurist, et suurepärane idee oleks õhtul kella poole 9 paiku helistada valitsuskomisjoni kokku kutsutud teadusnõukoja juhile Irja Lutsarile ning asuda teda 45 minuti vältel pommitama korduvate ning…
*Artikkel avaldati 02.02.2021 Postimehes* Skandaali tekitamise soov muudab häguseks piiri oletuse ja faktiteadmise vahel, kirjutavad advokaadibüroo EMERALDLEGAL vandeadvokaat Robert Sarv ja jurist Kaspar Kaljurand. Mis tunde tekitab pealkiri «Alaveri toimiku uued materjalid: Tammjärv ja Annus olid asja enam segatud»? Aga laused «Täiendavalt avaldatud osad Mati Alaveri toimikust näitavad, et sportlane Karel Tammjärv ja suursponsor Toomas…
*Artikkel avaldati 01.11.2019 ERR-i internetiportaalis* Mary Krossi kriminaalasi politseile valeütluste andmise süüdistuses lõpetatakse oportuniteedi põhimõttel. Internet kihab. Küll seostatakse Mary Krossi kurikuulsa süvariigiga, küll arvatakse, et ühes kriminaalasja lõpetamisega läks põhja ka kogu õigusriik. Harjumuspäraselt pole internetikommentaaride virrvarrist puudu ka lasud Eesti erinevate parlamendierakondade pihta, kirjutab jurist Kaspar Kaljurand. Aga milles on tegelikult asja uba?…
*Artikkel avaldati 05.09.2019 Tartu Postimehes* Kui keegi võtab julguse laimates hävitada kellegi elutöö ja aastatepikkuse isikliku brändi ülesehitamine nurjata, tuleb sama julgelt võtta ka vastutus. Inimeste maine hävitamise, laimu ja sellega seonduvaid kahjunõudeid on Eesti kohtutes lahendatud juba üksjagu. Enamjaolt jäävad moraalse kahju hüvitised kellegi kohta valeväidete või ebakohaste väärtushinnangute avaldamise eest üldjuhul mõnede tuhandete…